Відкрита інформація про кошти на рахунку ОСББ

Поділюся з Вами маленьким “лайфхаком” (по українськи це перекладається – корисна порада, яка допомагає заощаджувати час) як дати доступ до інформації про надходження та витрати коштів в ОСББ не використовуючи спеціалізовані програми по веденню обліку в ОСББ (такі як наша програма МоєОСББ). Це робиться дуже просто і легко, займає кілька хвилин часу. Якщо не хочете читати водички одразу прокручуйте до “Сервіс Відкрита виписка”. Але спочатку трохи прелюдій.

Про довіру

Довіра – це основа функціонування ОСББ. Люди збираються разом з метою покращити свої умови проживання.Однією з важливих причин створення ОСББ – контроль за розподілом коштів, які збираються на утримання будинку. Головною причиною, переважно є незадоволення якістю утримання будинку, наступною завжди йде нерозуміння за що співвласники платять гроші. Підґрунтям цих причин є втрата довіри. Співвласники квартир в будинку довіряють групі людей (голові і правлінню) догляд за їхнім будинком. Коли довіра втрачається, тоді міняють голову чи правління. 

Що каже Закон?

Створюючи ОСББ люди будуть мати інформацію куди витрачаються кошти, в яких розмірах, чому саме так вони витрачаються. І це закріплено законодавчо. Стаття 18 Закону України Про об’єднання співвласників багатоквартирних будинків зобов’язує ОСББ “звітувати загальним зборам про виконання кошторису об’єднання за рік”. Тобто згідно Закону, правління повинно готувати щорічний звіт про використання коштів і подавати його на затвердження загальним зборам. Окрім цього, в Статті 14 Закону Про ОСББ співвласнику надається право “одержувати в установленому порядку інформацію про діяльність об’єднання” а також (і це найважливіше) “Об’єднання на вимогу співвласника зобов’язане надати йому для ознайомлення всі свої фінансові звіти”. Співвласник має право отримувати інформацію про надходження та використання коштів.

Прозорість в ОСББ

З одного боку це дуже добре, що співвласники мають право на отримання інформації. З іншого боку, якщо співвласників 300 або 500, то вони просто можуть закидати запитами правління і роботи не буде. На допомогу приходять спеціалізовані програми для ведення обліку в ОСББ, в яких передбачено надання інформації в автоматичному режимі. Наприклад в МоєОСББ є персональні кабінети мешканців, де вони можуть отримати інформацію про фінанси об’єднання та й взагалі будь-яку інформацію, якою правління ділиться з співвласниками. Таким чином правління ділиться інформацією, а співвласникам не потрібно завалювати правління запитами що і як. 

Сервіс Відкрита виписка

А що, якщо дати доступ до перегляду руху коштів по рахунку ОСББ всім співвласниками? Тоді співвласник самостійно заходить на сайт банку, отримує виписку за період, який його цікавить і бачить скільки коштів надійшло на рахунок об’єднання та куди ці кошти були витрачені. І тоді можна прийти до голови ОСББ і поставити йому незручні питання 🙂 Таке рішення реалізоване в Приватбанку (тільки для рахунків у цьому банку). І це дуже круто, за що банку велика подяка і низький уклін, це реально дуже зручна річ. Нею користуються не тільки ОСББ, а всі кому потрібна максимальна прозорість у фінансах, наприклад благодійні фонди. 

Що таке “Відкрита виписка”? Це можливість на сайті Приватбанку подивитись інформацію про рух коштів на рахунку підприємства за обраний період. Достатньо знати тільки реквізити підприємства (для ОСББ вони завжди є в квитанціях на оплату), ніяких складних логінів та паролів. І ще раз нагадаю, що це працює тільки з рахунками відкритими у Приватбанку.

Як зробити рахунок загальнодоступним?

Тепер перейдемо до практичних занять. Завдання: підключити сервіс “Відкрита виписка” від Приватбанку.

1. Заходимо у Приват24 для бізнесу.

2. Натискаєте на назву свого підприємства, для переходу на сторінку керування
3. Вгорі під назвою підприємства натискаєте на “Налаштування” для переходу на сторінку налаштувань Приват24.
4. Зліва на сірому фоні меню налаштувань. Знаходите і натискаєте “Відкрита виписка”.
5. На сторінці “Відкрити виписку” необхідно налаштувати параметри доступу до інформації з вашого рахунку.
6. Відмітьте які платежі відображувати, чи відображати залишки, чи показувати всю виписку чи за певний період.
7. Нижче оберіть рахунки, до яких ви надаєте загальний доступ.
8. Натискайте кнопку “Сформувати угоду”.
9. З’явиться підтвердження про відкриття виписки (дозвіл на розкриття банківської таємниці). Якщо ви згідні, натискайте “Підписати”
10. Підпишіть дозвіл електронним цифровим підписом керівництва підприємства.
11. Успішне завершення буде підтверджене повідомленням.

Як співвласникам подивитись виписку по рахунку ОСББ?

Це дуже просто.

Даєте співвласникам ось це посилання https://privatbank.ua/business/openstatement

Щоб переглянути рух коштів по рахунку необхідно ввести або ЄДРПОУ вашого об’єднання, або рахунок у форматі IBAN. Всі ці реквізити можна знайти в повідомленні на оплату. Ввівши дані і натиснувши кнопку “Пошук”, співвласник отримає зручно подану інформацію про рух коштів.

В програмі МоєОСББ можете надати посилання на цю сторінку за допомогою розсилки СМС повідомлень, або розмістити в примітки до квитанції на оплату (внизу квитанції ви можете додавати довільну інформацію).

Переваги сервісу Відкрита виписка

Таким чином, співвласник бачить рух коштів, може звірити цифри з річним звітом, контролює незрозумілі видатки, бачить всіх відповідальних і чемних платників і т.д. З іншого боку правління нічого не приховує, всі транзакції доступні і можуть бути пояснені, суттєва економія часу на наданні інформації для співвласників.

Недоліки сервісу Відкрита виписка

Інформація по рахунку буде загальнодоступною для всіх. Не вдасться обмежити доступ тільки співвласникам. На скільки це коректно і чи не порушує умови збереження персональних даних, вирішувати вам. Також у деяких договорах про надання послуг чи придбання товарів можуть бути вписані умови про нерозголошення комерційної інформації. Тому будьте уважні, читайте договори, порадьтесь  з юристами як уникнути колізій.

Другий недолік цього сервісу, у тому що він є тільки у Приватбанку. Чому Приватбанк не зробив такий сервіс у інших банках? 🙂

Ось і все, тепер у вашому об’єднанні максимальна прозорість та довіра. Бажаю вам такого ж максимального взаєморозуміння між правлінням та співвласниками і процвітання вашого будинку.