Підсумки 2017-го та трохи філософських роздумів.

Тепер стало модно робити такі публічні звіти про зроблене за рік, і ми також не встояли перед цією спокусою. Це буде хорошою традицією. Зупинитись, пригадати що було зроблено, що не зроблено, які помилки допущені – все це дасть підстави думати про майбутнє і планувати подальші дії.

Зразу скажу, що видатних результатів немає. Особливо хвалитись нічим. Просто робимо те, що вважаємо за потрібне, хочемо бути корисним для ОСББешників. Своїм маленьким вкладом хочемо трішки покращити життя мешканців.

Хто це “ми”?

Давайте знайомитись ближче. Проект має двоє засновників: Василь та Юра. Ми стартували в кінці 2015-го, реально почали працювати в 2016-му, в 2017-му обнагліли і перейшли на платну роботу. За все, що стосується технічної сторони проекту, розробки та програмування відповідає Юра. А Василь це я 🙂 Зі мною ви завжди спілкуєтесь і переписуєтесь, це я пишу статті, веду сторінку в Фейсбуці, та займаюсь ще купою інших питань крім технічних. Цей проект не є нашим основним місцем роботи. Працюємо над ним, можна сказати, факультативно (Довідка: “факультатив” – не обов’язкове для відвідування заняття, але мені більше подобається латинське слово від якого воно пішло facultas, що перекладається як “можливість”). Звичайно, що це трохи гальмує наш розвиток, так як ми не можемо приділити максимум зусиль цьому проекту. З іншого боку, це дає можливість проекту існувати, навіть якщо він комерційно збитковий.

Коротко про роботу в 2017-му
 • Найголовнішою подією 2017-го року було те, що ми почали брати оплату за користування нашою програмою.
 • Найбільше клопоту нам давали субсидії. В теорії це одне а в реальності інше. Але вже все відкатано і працює.
 • Врахували море зауважень щодо квитанції, так щоб підходила всім.
 • Оплати мешканців можна завантажувати файлом .csv Такий файл формується в 1С.
 • Оплати мешканців можна завантажувати випискою з Приватбанку у форматі .dbf Його можна сформувати у Приват24.
 • Резервний та ремонтний фонд вивели окремою стрічкою. Вони можуть бути в тарифі, а можуть бути окремою стрічкою – як вам зручніше. Це потрібно щоб слідкувати конкретно скільки там коштів назбиралось.
 • По оплатам зробили розкидання суми по складовим, щоб не робити це вручну.
 • Додали QR-код на квитанцію. Дуже зручна штука для тих, в кого рахунок в Приватбанку, так як переважна більшість мешканців користуються Приват24.
 • Знизили ціну до 100 гривень на місяць
 • Для маленьких осбб в яких менше 10 квартир доступ безкоштовний.
 • Зробили тестування ОСББешників. Детальніше про це читайте нижче.
 • Написав три статті. Зробив в якості експерименту, але несподівано виявився великий інтерес до них. Як наслідок наступний пункт.
 • Запустили цей блог. Тепер будемо його наповнювати статтями, інформацією про роботу в програмі. Було б цікаво попрацювати з зовнішніми експертами.
 • Не вдалось залучити до роботи Управляючі компанії. Це цікавий напрямок, враховуючи останні зміни до законодавства, але самі УК ще цього не усвідомлюють.
 • Розміщено 182 пости на сторінці у Фейсбуці https://www.facebook.com/moeosbb/
Оплата за користування програмою

Те, що є безкоштовним, не цінується. Ми так вважаємо. Коли ви платите за щось, то цінуєте це більше і ставитесь відповідальніше. Для нас, як розробників це був важливий крок – якщо за наш продукт платять гроші, значить ми робимо правильні речі, якщо ж ніхто не буде платити, значить це нікому не потрібно.

Ми проаналізували ринок, конкурентів, подивились на наші витрати, та на можливий ріст витрат з ростом кількості користувачів, переглянули плани з розвитку та встановили вартість користування. Ціна, яка була встановлена на 2017-й рік цілком адекватна для економіки проекту. По-перше, вона могла дати розвиток проекту, залучати додаткові можливості і втілити заплановані плани. По-друге, погодьтесь, що 199 гривень це не велика сума, і ОСББ можуть собі її дозволити – ми так думали.

Помилкою було те, що ми хотіли фінансово стимулювати ОСББ до довготермінової співпраці, і пропонували знижку за оплату більшого терміну користування. Чому це не працювало? Та тому, що в ОСББ завжди є проблеми з платежами мешканців, поверненнями субсидій та пільг, тобто звести доходи і видатки важко. Окрім цього витратити значну суму, яка не була запланована в кошторисі, є важливим рішенням і хтось повинен взяти відповідальність за такі витрати.

На 2018-й рік ми схаменулись і вирішили виправити ситуацію. По-перше, тепер можна платити помісячно. По-друге, додали платіжний сервіс в програму, щоб вам було зручно платити. 100 гривень в місяць трохи легше платити ніж 1200 за рік.

Економіка проекту

Ось кілька показників нашої роботи:

 • 434 користувача – зареєструвалось до початку платного періоду
 • 132 користувача щось реально пробували і тестували програму.
 • 8 ОСББ залишились працювати в системі в 2017-му (і продовжать у 2018-му)
 • 84 користувачі зареєструвались на протязі 2017-го року
 • 3 ОСББ приєднались протягом року і залишаються у 2018-му

Доходи

 • 13721 грн отримано оплат від користувачів

Видатки:

 • 1570 грн хостинг
 • 550 грн оплата доменних імен
 • 686 грн сплачено податок з доходів (5%)

Картина не буде повною, якщо не враховувати єдиний соціальний внесок – 704 грн щомісяця, а це додаткове навантаження 8448грн. Але я його сплачую за рахунок іншої своєї діяльності.

Жодної копійки на рекламу у 2017-му році ми не витратили. У 2016-му трохи потратились на рекламу в пошуковій системі Google та у Facebook. Те, що гроші не вкладались у рекламу видно по реєстраціям – 434 у 2016 з рекламою і 84 у 2017-му без неї.

Нові ціни

Як бачите, проект можна назвати благодійним. Але ми маленькі і горді вирішили знизити ціну, щоб зацікавити користувачів. Чому? Нам потрібно більше ОСББ, щоб відкатати всі процеси, щоб врахувати всі можливі варіанти і зробити кращий продукт, який задовольнить потреби всіх (майже) ОСББ.

100 гривень в місяць, це 3 гривні в день. Які видатки у вашому ОСББ обходяться вам у 100 гривень на місяць? Канцтовари? Електроенергія МЗК?

Точно можу вам сказати, що нижчою ціна вже не буде. Ми і далі будемо дотримуватись принципу “мінімальної необхідності”. Ми робимо продукт, який буде покривати ваші базові потреби. Ми завжди відкриті до обговорення, і будемо враховувати ваші поради. В першу чергу ми будемо впроваджувати такі ваші бажання, які будуть корисними для всіх без винятку, такі, що будуть покращувати систему і робити її конкурентнішою. При умові, що ми це можемо зробити і що це не потягне додаткових витрат, які не окупляться. Ми будемо працювати і далі. Просто закрити проект – це не наш варіант. З ростом кількості користувачів з’явиться можливість для суттєвого покращення сервісу та втілення планів розвитку, які лежать у нас в довгій шухляді.

Безкоштовний доступ малим ОСББ

Довелось поспілкуватись з багатьма головами ОСББ в яких менше 10 квартир. Більшість з них навіть не замислюється над користуванням таких онлайн-сервісів, так як їхня економіка не витримує навантаження у сто гривень в місяць. Голови та бухгалтери у них як правило на громадських засадах, економлять кожну копійку. Ми вирішили їм допомогти, для них тепер сервіс безкоштовний.

Можливо це виглядає дивним, зважаючи на фінансові результати проекту. Повірте, що маленькі ОСББ ніколи не стануть нашими клієнтами. Ну не будуть вони платити за додаткові зручності. Вони можуть вести свої фінанси навіть в паперовому вигляді, взагалі без комп’ютера. Додаткових труднощів в роботі чи навантажень на сервери, вони також не зроблять. Вони не є нашою цільовою аудиторією, не є тими клієнтами на яких ми орієнтуємось. Тому кажемо, якщо хочете – користуйтесь на здоров’я.

Сторінка у Facebook

Якщо ви не розумієте про що йде мова, переходьте за посиланням.

Ось кількість користувачів:

В основному цікавляться сторінкою у Facebook жінки:

Опитування, яке ми проводили в Фейсбуці показало, що нашою сторінкою цікавляться в основному голови ОСББ.

Тестування ОСББешників

Ось на цій сторінці розміщено тестування ОСББешників

Дуже довго я виношував ідею зробити тестування на основі законодавства, що стосується діяльності ОСББ. Потім дуже довго готував запитання для тестування. Але зібрався з силами і довів справу до кінця. Результат моєї роботи виявився вдалим, багато позитивних відгуків, багато поширень.

А от результати самого тестування не потішили. Питання виявились складними, будемо піднімати ваш рівень знань.

Якщо ви ще не проходили тестування ОСББешників, тоді переходьте за посиланням

Скоро туди додам питання по новим законам Про комерційний облік та про ЖКГ, стане ще цікавіше.

А тепер трохи філософії

Довго вагався чи відкривати дані по доходах/витратах. Повірте, я не жаліюсь. Ми ентузіасти, ми хочемо допомогти людям. Якщо ми допоможемо хоч маленькій кількості людей, то це вже буде вдалий проект. Але всі ми люди, і хочемо їсти. Наші діти також хочуть їсти. Ми маємо основну роботу, а також багато часу приділяємо розвитку проекту МоєОСББ. Не знаю, на скільки вистачить нашого ентузіазму, але проект насправді збитковий. Можу сказати тільки одне, ми не будемо його закривати тому, що віримо, що колись він зможе себе забезпечити.

Ось приклад того, як гарний проект вбиває економіка.
https://goo.gl/MwfdR2

Повірте, це набагато крутіший сервіс, але вони не витримали. І я знаю як це, коли бачиш що проект збитковий і думаєш, а для чого ти це все робиш? Ми намагаємось триматись стратегії “мінімальної необхідності”. Ми б хотіли сильно розширити функціонал і найняти багато програмістів, щоб зробити мега крутий проект, без якого не зможуть жити ОСББ. Але це все будуть великі витрати часу та грошей і може закінчитись так як зі СмартБухгалтерією.

В нас повністю відсутня культура оплати за інтелектуальну працю. Електронні книги розповсюджуються без проблем. Програми на комп’ютер ставляться не ліцензійні. Та й сам комп’ютер часто працює під неліцензійню операційною системою. В нас не прийнято цінувати чужу інтелектуальну працю. Тому наші програмісти працюють на Захід, де їхню працю цінують і оплачують відповідно. І тому ці ж програмісти не хочуть створювати щось корисне для України. За їхню працю вони не отримають гідної оплати. Ми бідна країна, і основна маса не готова платити за корисні сервіси, тільки тому що немає грошей. Тому і не виживають такі корисні проекти як СмартБухгалтерія

Дякую, тим кільком сміливцям, які повірили нам і користуються програмою. Дякую всім, хто давав нам поради і коментарі. Всі вони важливі. Не всі ми можемо виконати. Вибачте, якщо я когось образив, або не відповів на ваш лист. Я не робот і не ідеальна людина, я також роблю помилки. Дякую конкурентам. Ви реально круті хлопці. Дякую всім.

Бажаю всім вдалого 2018-го року!

За рік чекайте на новий звіт.